Login Pop-up

košík je prázdný
úterý 22 leden 2019

Pomník Obětem padlým v 1. sv. válce v Mníšku pod Brdy nevydal své tajemství

by / pondělí, 11 listopad 2013 / Zveřejněno v Příběhy

 V Mníšku pod Brdy, vlevo od kostela, je mezi stromy umístěn nenápadný pomník Obětem války z let 1914 -1918. Jeho jednoduchá forma ve tvaru mohyly, vyskládaná z kamenů, s bronzovou pamětní deskou se jmény padlých občanů Mníšku pod Brdy, upoutá dnes pozornost jen málokoho.

 Když jsme se v říjnu tohoto roku ujali obnovy pomníku Obětem z 1. sv. války, nikdo netušil, jaké na nás čeká překvapení.

 Při obnově spár mezi kameny, ze zadu pomníku, jsme si povšimli čtvercového kamene uprostřed mohyly. Po odstranění starých spár se objevila za kamenem dutina.

S napětím jsme uvolnili kámen a objevil se nevelký prostor, ve kterém byla umístěna kovová krabička.

Bohužel byl prostor velmi vlhký a krabička uložená zde pravděpodobně celých 95 let, byla již značně zkorodovaná a již při jejím vyzvednutí se začala rozpadat. V polorozpadlé krabičce bylo vidět, že je uvnitř uložen starý zápisník.

Pozvali jsme zástupce města aby byli u tak významného objevu a krabičku jsme předali. Další zprávu o osudu krabičky a jejího obsahu mohu již jen podat zprostředkovaně. Krabička se při pokusu o její otevření rozpadla, prý z ní vyběhlo pár broučků a zápisník s kovovou přezkou se rozpadl v prach. A tak se jen můžeme domýšlet, jaké tajemství, obsah či poselství měla být uchována v zápisníku.  

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kategorie

Komentáře

KONTAKT

Štukatérství
Trnová 25, Mníšek pod Brdy 252 10
Czech Republik

Tel., fax: 00420 257 730 240
Mobil: 00420 605 590 848

Map
LIKE / PLUS
Scroll to top